Test otroških avtomobilskih sedežev

Otroški avtosedeži bistveno zmanjšajo tveganje za poškodbe otroka ob močnem zaviranju ali celo trčenju. Vsako leto se na našem testu izkaže, da so nekateri modeli tudi zaradi inovativnega pristopa boljši in varnejši od drugih, obenem pa nudijo otroku ustrezno udobje.
Med 20 letos preizkušenimi avtosedeži je kar nekaj takšnih, izstopa pa model z vgrajeno zračno varnostno blazino, zaradi katere nudi zelo dobro varnost tudi, ko malček sedi s pogledom v smeri vožnje. Na drugi strani smo odkrili avtosedež s slabo bočno zaščito in dva modela s presežnimi vrednostmi kemikalij v tkanini oziroma plastiki.
Nakup avtosedeža je postal že pravi podvig, za katerega si je pametno vzeti čas. Sedež mora biti namreč skladen z avtomobilom, v katerega ga bomo namestili, hkrati pa udoben za otroka. Med nameščanjem in pripenjanjem otroka ne bi smeli imeti velikih težav. Vse omenjeno je zato vredno preizkusiti pred nakupom.
{slide=Kako testiramo?|closed}
Vse modele smo kupili v trgovini kot običajni potrošniki. Proizvajalci oz. trgovci za izbor niso vedeli in nanj niso imeli vpliva. Preizkusili smo jih v neodvisnih akreditiranih laboratorijih.
Na testu je bilo 20 otroških avtosedežev, ki smo jih preizkusili v različnih kombinacijah – te so sestavljali različni načini pritrditve (isofix, varnostni pas, oporna noga, zapenjalni trak, naprej oziroma nazaj obrnjen sedež ...) in podobni modeli, za katere smo podrobno preverili, v čem se razlikujejo od osnovnega modela. Sedeže smo kupovali po celotni Evropi, test smo izvedli skupaj z avtomobilskimi klubi.
Izračun skupne ocene
  • Varnost 50%
  • Preprostost uporabe 40%
  • Ergonomija 10%
  • Nevarne snovi 0%
  • Skupna ocena: 100%
Varnost (50 odstotkov skupne ocene)Avtosedeže smo preverili na levem in desnem zadnjem sedežu med čelnim (64 km/h) in bočnim (27 km/h) trkom, pri čemer smo jih pritrdili na karoserijo VW pola VI. V sedeže, v katerih sedi otrok s pogledom naprej, smo namestili največjo in najmanjšo predpisano varnostno lutko, v tisti, kjer otrok sedi s pogledom nazaj, pa največjo. Preverili smo tudi uporabo varnostnega pasu in zapenjanje ter stabilnost avtosedeža na sedežu avtomobila.
Preprostost uporabe (40 odstotkov skupne ocene)Ocenili smo možnost napačne uporabe, pripenjanje in odpenjanje otroka, nameščanje in odstranjevanje sedeža iz avtomobila, spreminjanje sedeža za večjega/manjšega otroka, navodila in opozorila za uporabo, možnost čiščenja prevlek in kakovost izdelave nekaterih delov sedeža.
Ergonomija (10 odstotkov skupne ocene)Z otroki in lutkami smo v testnih avtomobilih preverili, koliko prostora avtosedeži zasedejo na zunanjih sedežih zadaj in na srednjem sedežu, če na njem lahko po navodilih proizvajalca sedi otrok. Pri tem nas je zanimalo, koliko prostora ima otrok v sedežu, koliko prostora sedež zasede v avtomobilu, kakšen je položaj otroka v njem (nagib naslona, prostor za noge ...) in kakšno je udobje otroka med sedenjem (podloga nog, oblazinjenje, gole površine, vidljivost iz sedeža ...).
Nevarne snovi (0 odstotkov skupne ocene)V laboratoriju smo preverili, ali je v tekstilu in drugih materialih, ki lahko pridejo v stik z otrokom, katera od škodljivih snovi: policiklični aromatični ogljikovodiki, ftalati, zaviralci gorenja, mehčala, fenolne in organokositrne spojine, formaldehid in težke kovine.
Znižanje oceneČe je ocena za varnost ali uporabnost slabša od dobro, ocena za nevarne snovi pa slabša od povprečno, se drseče zniža skupna ocena.
Če je ocena za čelni ali bočni trk slabša od povprečno, ocena za zasnovo sedeža pa slabša od dobro, se drseče zniža ocena za varnost.
Če je ocena za napačno uporabo, pripenjanje otroka ali namestitev v vozilo slabša od dobro, se drseče zniža ocena za uporabnost.
{/slide}

Preberite več na:
http://www.zps.si/otrok-topmenu-258/oprema-in-tekstil-topmenu-260/10911-test-otroskih-avtomobilskih-sedezev-2021



Zveza potrošnikov Slovenije

Subvencije za lesne pelete: oddaja vlog pri Borzen je mogoča

6.3.2023Od danes dalje (od 6.3.2023) pa do vključno 31.5.2023, je mogoče pri Borzenovem Centru za podpore uveljaviti subvencijo za nakup lesnih peletov.

Previdno pri nabiranju čemaža

4.3.2023V spomladanskem času so zelo pogoste zastrupitve s čemažu podobnimi rastlinami, ki so ob neustreznem zdravljenju lahko tudi usodne.

Mednarodno leto prosa

4.3.2023Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov je leto 2023 razglasila za mednarodno leto prosa. Ta enoletna kulturna rastlina je imela še...

Debelost je bolezen

4.3.20234. marca obeležujemo svetovni dan debelosti. Debelost je kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje telesnih maščob, ki imajo...

Varčujmo z energijo: Ste ZA prihranke?!

3.3.2023Naš planet ima omejene zaloge virov energije, hkrati je energija draga, zato je prav, da vsak izmed nas preveri v svojem domu, kako lahko aktivno...

Zveza potrošnikov Slovenije

Testi

Test govejega mletega mesa

7.2.2023Tokrat smo se odločili preveriti, kako kakovostno, varno in okusno je predpakirano goveje mleto meso, ki nam ga ponujajo na trgovskih policah. Na...

Že diši po prazničnem pecivu pri vas doma? Test silikonskih pekačev je pokazal, da ti piškotom in tortam lahko dodajo neželene snovi

7.12.2022Prednovoletni čas velja za vrhunec sezone pečenja najrazličnejših dobrot. Evropske potrošniške organizacije so tokrat pod drobnogled vzele...

Test klimatskih naprav

5.12.2022Klimatske naprave so v prvi vrsti namenjene hlajenju in zaradi čedalje bolj vročih poletij so v marsikaterem gospodinjstvu nepogrešljive. V...

ZPStest – odlična zakladnica idej za darila

13.11.2022Predstavljeni izdelki so bili bodisi zmagovalci letošnjih testov bodisi so imeli najboljše razmerje med kakovostjo in ceno.

ZPS testi hrane: kdor več ve, lahko prihrani do 1400 evrov na leto

8.9.2022Analizirali smo rezultate petih prehranskih testov, ki smo jih izvedli v zadnjih dveh letih in ugotovili, da lahko ob informiranemu nakupu petih...